Ból lokalizujący się w miednicy u mężczyzn jest potocznie nazywany Zespołem Bólowym Miednicy Mniejszej. W zależności od jego dokładnej lokalizacji, nasilenia, czasu występowania może świadczyć o procesie chorobowym, ale nie musi. W tym artykule dowiesz się jakie mogą być przyczyny takich dolegliwości.
Jakie mogą być przyczyny bólu w okolicy krocza u mężczyzn?
Przyczyną bólu w okolicy krocza u mężczyzn mogą być:
- przebyte zabiegi operacyjne w obrębie miednicy czy okolicznych stawów, np. biodrowych,
- stany zapalne narządów układu moczowo – płciowego (np. cewki moczowej, jąder czy prostaty), wydalniczego (np. różnorodne stany zapalne jelit),
- zaburzenia przepływu żylnego okolicy miednicy (żylaki odbytu potocznie nazywane hemoroidami, żylaki powrózka nasiennego, żylaki jąder),
- neuralgia nerwu sromowego spowodowana przewlekłym uciskiem w okolicy krocza lub kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego co może być konsekwencją przewlekłego ucisku, urazu lub zabiegu chirurgicznego,
- przebyty uraz kości ogonowej – np. upadek na snowboardzie lub z wysokości,
- zwiększone napięcie mięśni dna miednicy spowodowane np. przewlekłym stresem.
Kto powinien postawić właściwą diagnozę przy przewlekłym bólu miednicy?
Jeśli dokucza Ci przewlekły ból lub dyskomfort w okolicy krocza warto odwiedzić lekarza urologa lub proktologa. Ważne jest postawienie właściwej diagnozy i znalezienie przyczyny dolegliwości. Warto też skonsultować się z fizjoterapeutą/-ką specjalizującym się w pracy z dnem miednicy u mężczyzn (w naszym zespole to fizjoterapeutka uroginekologiczna / urofizjoterapeutka), która oceni stan strukturalny i funkcjonalny oraz zastosuje właściwe postępowanie i terapię niwelującą dolegliwości bólowe. Idealnie, jeśli uda Ci się znaleźć specjalistów współpacujących razem na rzecz pacjenta. W naszym centrum staramy się współpracować z lokalnymi lekarzami specjalistami, aby pacjent miał szansę na właściwą ścieżkę leczenia i ewentualnej rehabilitacji.
Czy ból miednicy może mieć wpływ na jakość strumienia podczas oddawania moczu?
Ból miednicy spowodowany przerostem, stanem zapalnym prostaty lub zwiększonym napięciem mięśni dna miednicy, będzie miał bezpośredni wpływ na jakość strumienia moczu – może on być osłabiony, przerywany, z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza, z kropelkowaniem na koniec a sama inicjacja oddawania moczu może sprawiać trudność i być opóźniona.
Ból miednicy a zaburzenia erekcji – co powinieneś wiedzieć?
Ból miednicy związany ze zwiększonym napięciem mięśni tej okolicy bardzo często zaburza erekcję oraz czas jej trwania. Mięśnie, uciskając na naczynia krwionośne, nie pozwalają im napełnić się krwią, co jest niezbędne w momencie pobudzenia seksualnego i chęci uzyskania wzwodu prącia. To może powodować stres, niechęć i tym samym zmniejszenie aktywności seksualnej.
Jak fizjoterapia dna miednicy może pomóc w przypadku bólu miednicy?
Fizjoterapia dostarcza nam wielu technik, które możemy z powodzeniem wykorzystać w terapii bólu miednicy, a są to m.in.: terapia manualna, fizykoterapia przy użyciu radiofrekwencji lub elektrostymulacji, terapia ruchem (specjalnie dobrane ćwiczenia gimnastyczne) czy terapia cranio-sacralna (terapia czaszkowo-krzyżowa). Kluczową rolę odgrywają też codzienne nawyki pacjenta, które wspólnie na terapii omawiamy oraz szukamy drogi do ich zmiany. Czasami konieczna jest terapia manualna per rectum, dzięki której udaje się osiągnąć bardzo istotne zniesienie odczuwania bólu u pacjenta.
Rodzaj terapii jest dobierany do potrzeb i stanu pacjenta i za jego zgodą.
Do kogo udać się na fizjoterapię z bólem miednicy?
Na fizjoterapię bólu miednicy najlepiej udać się do fizjoterapeuty/ki specjalizującego/ej się w terapii dna miednicy mężczyzn, najczęściej jest to fizjoterapeutka uroginekologiczna (mająca kompetencje pracy zarówno z kobietami jak i mężczyznami). Warto szukać w opisie usługi “fizjoterapia urologiczna”.
Jak znaleźć fizjoterapię urologiczną w mojej okolicy?
Fizjoterapia urologiczna nadal jest dość mało dostępna w Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach.. Aby znaleźć dobrego specjalistę polecam zapytać o niego lekarza prowadzącego lub fizjoterapeutę niekoniecznie pracującego w tej dziedzinie. Oczywiście można też przeszukać internet zwracając uwagę na opinie oraz doświadczenia zespołu z danej placówki. Na mapie Warszawy znajduje się kilka takich ośrodków, ja zapraszam oczywiście na Wilanów do kliniki Fizjo Pelvi.
Ile trwa fizjoterapia urologiczna w przypadku bólu miednicy?
Nie ma określonego czasu terapii w przypadku bólu miednicy u mężczyzn, wszystko zależy od przyczyny i stanu wyjściowego pacjenta. Jednak statystycznie trwa ona od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pomimo tego, zdarza się, że już po pierwszej wizycie, dochodzi do wyraźnej redukcji bólu i poprawia się samopoczucie pacjenta 🙂
Jeśli szukasz profesjonalnej konsultacji zapisz się na wizytę. Nasz doświadczony zespół zaopiekuje się Twoim zdrowiem intymnym.
Umów wizytę