You are currently viewing 7 rzeczy, które warto wiedzieć o fizjoterapii uroginekologicznej

7 rzeczy, które warto wiedzieć o fizjoterapii uroginekologicznej

Jeśli  kiedykolwiek zastanawiałaś się, co to jest fizjoterapia uroginekologiczna, tu znajdziesz najważniejsze informacje o tej dziedzinie rehabilitacji. Dowiesz się jak można sobie pomóc w leczeniu intymnych problemów związanych z układem moczowo-płciowym i z seksualnością.

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna ?

Fizjoterapia uroginekologiczna (potocznie nazywana również urofizjoterapią)  to specjalizacja dziedzina z obszaru opieki zdrowotnej, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń funkcji układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn. Problemy te mogą dotyczyć głównie  mięśni dna miednicy, nietrzymania moczu, bolesnego oddawania moczu czy defekacji, a także dysfunkcji seksualnych. Coraz częściej zwracają się  o pomoc młode kobiety zmagające się z bolesnymi miesiączkami lub rodzice dzieci cierpiących na zaparcia lub moczenie nocne.

Kiedy warto zgłosić się na rehabilitację uroginekologiczną ? 

Dobrze dobrany plan fizjoterapii uroginekologicznej może być skuteczny w leczeniu:

  • nietrzymania moczu zarówno wysiłkowego jak i parć naglących,
  • obniżenia lub wypadania narządów miednicy mniejszej,
  • endometriozy i bolesnego miesiączkowania,
  • rozejścia mięśnia prostego brzucha,
  • zaparć i trudności z wypróżnianiem,
  • nietrzymania gazów lub brudzenia bielizny (nietrzymnie stolca),
  • bólu spojenia łonowego,
  • bólu kręgosłupa, kości ogonowej,
  • bólu podczas współżycia
  • bólu krocza.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie 

Jeśli jesteś w ciąży urofizjoterapeutka pomoże Ci w ewentualnych dolegliwościach bólowych kręgosłupa lub miednicy, wytłumaczy jak przygotować mięśnie dna miednicy do porodu, pokaże przydatne ćwiczenia wspierające dobre samopoczucie w ciąży, a po porodzie zadba o twoje dno miednicy, rozejście mięśni brzucha czy ewentualną bliznę po pęknięciu / nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu.

Fizjoterapia przed i pooperacyjna 

Zespół naszych fizjoterapeutek pomoże Ci przygotować się do planowej operacji ginekologicznej, urologicznej lub w obrębie jamy brzusznej oraz da wskazówki, jak postępować po operacji w celu szybszego powrotu do sprawności oraz jak prowadzić terapię blizny po operacji.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej ?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutka przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący Twoich dolegliwości oraz przeprowadzi funkcjonalne badanie ciała  oraz  – jeśli to będzie uzasadnione – badanie wewnętrzne –  przezpochwowe (per vaginum) lub przezodbytnicze (per rectum). W naszym centrum fizjoterapii uroginekologicznej w Warszawie stwarzamy przyjazną i intymną atmosferę abyś nie czuła / nie czuł skrępowania wizytą bez względu na płeć, wiek, orientację seksualną, kolor skóry czy wyznanie.

Jeśli w dniu wizyty dostaniesz miesiączkę, nie martw się, na wizycie ustalimy zakres badania komfortowy dla Ciebie.

Na podstawie zebranych obserwacji zostanie  ustalony plan terapeutyczny, który może obejmować ćwiczenia wzmacniające lub rozluźniające mięśnie dna miednicy, techniki relaksacyjne lub wzmacniające wybrany obszar ciała, czy terapię manualną np. blizny . Jeśli posiadasz dokumentację medyczną lub  istotne dla Twojego problemu wyniki badań, przynieś je ze sobą na wizytę. Warto przyjść w wygodnym ubraniu.

Czas trwania i częstotliwość wizyt są ustalane indywidualnie w zależności od problemu z jakim się zgłasza pacjent.

Jakie metody są wykorzystywane w fizjoterapii uroginekologicznej ? 

W naszym centrum oprócz nauki ćwiczeń mięśni dna miednicy czy treningu behawioralnego z powodzeniem wykorzystujemy biofeedback i elektrostymulacje jako skuteczne metody w leczeniu nietrzymania moczu / stolca. W przypadku obniżonych narządów miednicy sięgamy po pessaroterapię. W znoszeniu dolegliwości bólowych stosujemy terapię manualną, masaż czy kinesiotaping. W terapii blizn wykorzystujemy metodę Integracyjnej Terapii Blizn i Scar Work oraz technologię Indiba  (urządzenie emitujące falę radiofrekwencyjną o częstotliwości 448 kHz).

Jakie korzyści przynosi fizjoterapia uroginekologiczna ?

Regularne sesje urofizjoterapii  mogą przynieść wiele korzyści w obszarze zdrowia intymnego, takich jak:

  • poprawa kontroli nad mięśniami dna miednicy, 
  • zmniejszenie bólu miednicy
  • poprawa jakości życia seksualnego
  • zmniejszenie ryzyka nietrzymania moczu czy 
  • zapobieganie zaparciom lub infekcjom dróg moczowych. 

O efekcie końcowym stanowi właściwy dobór elementów terapii oraz systematyczność w stosowaniu się do zaleceń.

Czy fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczna ?

Badania naukowe potwierdzają skuteczność fizjoterapii uroginekologicznej w leczeniu wielu problemów związanych z układem moczowo-płciowym. Regularne ćwiczenia i terapie prowadzone pod okiem specjalisty mogą przynieść znaczną poprawę stanu zdrowia i jakości życia pacjenta. 

Gdzie szukać pomocy gdy podejrzewasz zmiany lub dyskomfort w obrębie krocza i / lub miednicy ?

Jeśli masz problemy związane z układem moczowo-płciowym, nie wahaj się skonsultować z fizjoterapeutką uroginekologiczną. W razie potrzeby wskażemy do konsultacji lekarzy specjalistów odpowiednich dla Twojego problemu.

Authors

Jeśli szukasz profesjonalnej konsultacji zapisz się na wizytę. Nasz doświadczony zespół zaopiekuje się Twoim zdrowiem intymnym.

Umów wizytę

Natalia Wawszczyk

Fizjoterapeutka specjalizująca się w uroginekologii, urologii i proktologii. Pasjonatka terapii blizn.