Natalia Wawszczyk

Natalia Wawszczyk

fizjoterapeutka uroginekologia i opieka okołoporodowa

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku rehabilitacji ruchowej / wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego. Doświadczenie z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej zdobywałam na kursach i stażach zawodowych w ośrodkach klinicznych w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Jestem członkiem brytyjskiego stowarzyszenia Pelvic, Obstetric and Gynaecological Physiotherapy i Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

W terapii stosuję nieinwazyjne metody zgodne z aktualnymi standardami postępowania min. sEMG, elektrostymulacja, biofeedback, terapia manualna. Moim celem jest poprawa funkcji mięśni i narządów oraz zmniejszenie dolegliwości w obrębie miednicy. Badanie oraz terapia są prowadzone w komfortowej, intymnej atmosferze.

Zapraszam,

Natalia Wawszczyk

Zajmuję się zarówno profilaktyką jak i leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy oraz związanych z tym problemów, w szczególności:

Nietrzymanie moczu

Obniżenie narządów rodnych

Terapia przed i po zabiegach operacyjnych

Opieka w okresie przed i poporodowym

Zaburzenia proktologiczne

Dolegliwości bólowe narządów płciowych (wulwodynia, pochwica)

WSKAZANIA DO FIZJOTERAPII UROGINEKOLOGICZNEJ

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • nocne nietrzymanie moczu
 • naglące parcia na pęcherz
 • stan przed i po operacji ginekologicznej lub urologicznej (w celu zwiększenia efektów zabiegu operacyjnego)
 • obniżenie narządów rodnych
 • profilaktyka dysfunkcji mięśni dna miednicy u kobiet w ciąży
 • dolegliwości bólowe miednicy u ciężarnych i po rozwiązaniu
 • poporodowe uszkodzenia mięśni dna miednicy
 • rozejście mięśni prostych brzucha
 • ból podczas współżycia
 • wulwodynia
 • pochwica
 • zaburzenia proktologiczne (nietrzymanie stolca, gazów)

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) jest uznane za problem społeczny, dotyczy w głównej mierze płci pięknej. Szacuje się, że w wieku 50-70 lat ok. 40% kobiet i 11% mężczyzn zgłasza się z tym problemem do lekarza. Ten kłopotliwy objaw przyczynia się ograniczenia aktywności społecznej. Leczenie jest interdyscyplinarne ze względu na konieczność kompleksowego podejścia do problemu. W powodzeniu leczenia istotną rolę odgrywa ustalenie przyczyn inkontynencji – może ona być m.in. efektem nieprawidłowych nawyków, współistniejących schorzeń, przebytych operacji, urazów, zaburzeń statyki narządów w obrębie miednicy (np. po przebytej ciąży lub porodzie), zmian hormonalnych. Kobiety najczęściej skarżą się na utratę moczu związaną z wysiłkiem (podczas kaszlu, kichnięcia, dźwigania, uprawiania sportu), choć nierzadko rozpoznawane jest nietrzymanie moczu tzw. mieszane czyli oprócz wysiłkowego nietrzymania moczu występuje komponenta parć naglących związanych z nadreaktywnością pęcherza moczowego. U mężczyzn dominuje nietrzymanie moczu z parcia mające związek z pęcherzem nadaktywnym. Ponadto inkontynencja często współistnieje przy w łagodnym rozroście stercza lub jest konsekwencją przebytego zabiegu prostatektomii (np. prostatektomii).

Co wpływa na skuteczność terapii ? Kiedy mogę się spodziewać pierwszych efektów?

Trzy czynniki szczególnie decydują o skuteczności fizjoterapii uroginekologicznej:

 1. nadzór nad terapią – wykwalifikowany fizjoterapeuta przeprowadza instruktaż i weryfikuje poprawność wykonywanych ćwiczeń w trakcie kolejnych spotkań;
 2. intensywność ćwiczeń – oprócz zajęć z fizjoterapeutą konieczne jest wykonywanie ćwiczeń wg ustalonej podczas wizyty częstotliwości;
 3. stosowanie się do zaleceń – czasami konieczna jest modyfikacja nawyków i stylu życia.

Czas trwania terapii i częstotliwość spotkań są ustalane indywidualnie, w zależności od celu terapii. W przypadku nietrzymania moczu stosowane są zalecenia międzynarodowych organizacji ds. leczenia inkontynencji, gdzie za minimalny okres treningu mięśni dna miednicy uważa się 3 miesiące, choć pierwsze pozytywne efekty są odczuwane już po 3-4 tygodniach systematycznych ćwiczeń.

Mam wyznaczony termin operacji uroginekologicznej, czy fizjoterapia ma sens w moim przypadku?

Tak, badania kliniczne wykazały, że reedukacja mięśni dna miednicy przeprowadzona u pacjentek w okresie przedoperacyjnym miała korzystny wpływ na efekt zabiegu – mniejsza ilość powikłań i niepowodzeń pooperacyjnych w porównaniu do grupy kobiet, które nie prowadziły ćwiczeń pod nadzorem fizjoterapeuty.

Słyszałam, że jednym z polecanych ćwiczeń jest zatrzymywanie strumienia moczu podczas mikcji, czy to rzeczywiście skuteczne?

Wstrzymywanie strumienia moczu jest zachowaniem nienaturalnym, niezgodnym z fizjologią procesu mikcji (czyli oddawania moczu). Takie postępowanie może doprowadzić do:

 1. zalegania moczu w pęcherzu moczowym, a co za tym idzie możliwych infekcji dróg moczowych;
 2. zaburzenia współpracy pomiędzy mięśniem wypieraczem (jest to mięsień, który napina się w czasie opróżniania pęcherza), a mięśniem zwieraczem cewki moczowej (który w czasie oddawania moczu ma się rozluźnić), a w konsekwencji do naglących, częstych parć na pęcherz moczowy (tzw. pęcherz nadreaktywny)

Jestem w ciąży, czy ćwiczenia mięśni dna miednicy są bezpieczne dla dziecka?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy nie mają negatywnego wpływu na przebieg ciąży i na zdrowie dziecka rozwijającego się w łonie matki. Kobiety, które w czasie ciąży rozpoczęły regularne ćwiczenia mają szansę na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie. Powrót do ćwiczeń tej grupy mięśni może nastąpić już kilka dni po rozwiązaniu. Ważne, aby jeszcze w ciąży nauczyć się, jak wykonywać je prawidłowo.

Jestem po porodzie, jednak mam wrażenie że moje mięśnie brzucha rozeszły się w linii środkowej. Czy to okres przejściowy?

Poporodowy rozstęp mięśnia prostego brzucha jaki następuje w okresie ciąży jest efektem osłabienia tkanki mięśniowej tej okolicy. Charakterystyczne jest zagłębienie pomiędzy mięśniami w linii prostej brzucha. U niektórych kobiet proces regeneracji przebiega nieco wolniej i wskazane jest skonsultowanie się w tej kwestii ze specjalistą w celu doboru optymalnego sposobu leczenia (ćwiczenia, elektrostymulacja).

Pobierz i wypełnij "Dzienniczek mikcji"

Przed wizytą pobierz i wydrukuj "Dzienniczek mikcji". Następnie starannie wypełnij min. 3 dni i przynieś wyniki na wizytę. (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "pobierz element docelowy jako.." albo "zapisz link jako..")

GDZIE PRZYJMUJĘ

EvaClinic ul. Kazimierza Króla 39 (przy ul. Patriotów) 04-854 Warszawa – Wawer +48 22 611 00 06 recepcja@evaclinic.pl

Unicare ul. Hlonda 2 lok. U8 (wejście od Al. Rzeczpospolitej / neon GINEKOLOGIA) 02-972 Warszawa – Wilanów tel: 22 651 99 99 tel: 22 651 99 73

Kontakt bezpośredni: Natalia Wawszczyk kontakt@fizjopelvi.pl tel. +48 22 299 39 43

ZOSTAW WIADOMOŚĆ

Jeśli masz pytania, wypełnij poniższy formularz. Odpowiem tak szybko, jak to możliwe.
CAPTCHA
Please wait...

FACEBOOK

Zapraszam na profil Facebok “FizjoPelvi”.

„Będę mamą” to kanał na YT dedykowany przyszłym mamom 🤰🏼🤱Prowadząca Agnieszka Kaczorowska-Pela, która za chwilę również zostanie mamą, porusza z zaproszonymi gośćmi tematy okołoporodowe, które mogą zainteresować przyszłe mamy.

⏩⏩⏩ W ostatnim odcinku rozmowa z Natalią Wawszczyk Fizjo Pelvi na temat fizjoterapii uroginekologicznej.

Zapraszamy do oglądania, a jeśli znajdziecie tam coś dla siebie, do subskrypcji.

#bedemama #fizjopelvi #agnieszkakaczorowska

Agnieszka Kaczorowska-Pela
Ten „najbliższy odcinek” już JEST na moim kanale YT 👉🏻 youtu.be/To46AGZNVBI !

Moim gościem była Natalia Wawszczyk - fizjoterapeutka uroginekologiczna, właścicielka Fizjo Pelvi • kobieca fizjoterapia • women's health physiotherapy

Zapraszamy do oglądania i udostępniania wszystkim przyszłym mamom !

#BędęMamą
... See MoreSee Less

View on Facebook

Ciało w porodzie przechodzi niezwykłą metamorfozę.10 centymetrów to naprawdę dużo :) tak pięknie ma otworzyć się ciało(szyjka macicy) w I okresie porodu :)
Uwielbiam zawsze pytać przyszłe rodzące w szkole rodzenia, czy gdyby było można zamówić sobie czas zgładzania i rozwierania szyjki to ile cm na godzinę chciałyby?
Najczęściej padają odpowiedzi ok 3-4 cm 😉

A jak jest w rzeczywistości?
Szybko to od 0,5-1cm w ciągu godziny (przy światowych badaniach 0.5cm/1.5h) 🙈

🤰Ciało potrzebuje czasu w porodzie🤰
... See MoreSee Less

View on Facebook

Endometrioza - choroba, która powoduje bolesne miesiączki i przyczynia się do niepłodności.
Nie lekceważ objawów, nie akceptuj stanu „miesiączka musi boleć”. Szukaj pomocy u lekarzy ginekologów specjalizujących się w diagnostyce endometriozy i u fizjoterapeutek uroginekologicznych. Praca manualna w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej, prowadzi do zniesienia napięć i zmniejsza odczuwane dolegliwości.

#endometrioza #fizjoterapiawendometriozie #bolesnemiesiączkiMarzec jest miesiącem Endokobiet. Zobacz, jak wygląda ich życie.

‼UDOSTĘPNIJ wpis i zwiększaj świadomość kobiet, które jeszcze o niej nic nie wiedzą.

Przez 7 lat, co miesiąc, odczuwała okropny ból miesiączkowy podczas którego mdlała. 💔😟

Utrata świadomości była chwilą wolności.

Skierowanie do psychiatry wypisało jej już kilku lekarzy. Dopiero po kilku latach dowiedziała się, że ma ENDOMETRIOZĘ.

➡ „Proszę Panią! Z tego bólu to Pani wyrośnie!”
➡ „Bolesne miesiączki to coś normalnego, przesadza Pani."
➡ „Proszę nie wydziwiać, każdą kobietę coś boli."
➡ „Mdleje Pani z bólu, kompres proszę sobie położyć i nie symulować. Tu ma Pani skierowanie do psychiatry. "

Wyobrażasz sobie, że takie słowa usłyszały w swoim życiu Endokobiety, którym pomagałyśmy walczyć z bólem? Czy wiesz, ile z nich usłyszało, że PRZESADZA i tak ma być!? 😟

Czy wiesz, ile z nich przez lata było pozostawionych samych sobie, bo nie znalazły nikogo kto powiedziałby im, że mają endometriozę. Podobno co 10 kobieta może zmagać się z tą chorobą.

Naprawdę to tak boli? 😬

Wyobrażasz sobie, że to co wyściela Twoją macicę, czyli endometrium „wędruje” w inne miejsca Twojego organizmu i przyczepia się tam gdzie nie powinno go być? Endometrium może być na jajnikach, na macicy, pęcherzu moczowym, jelitach i wielu różnych miejscach w których przez to tworzy się stan zapalny. Co dalej? W konsekwencji pojawiają się zrosty, czyli nieprawidłowe połączenia między tkankami. Coś się łączy z czymś z czym nigdy nie powinno. To coś groźnego? Użyjmy wyobraźni, jak czułabyś się, gdyby Twoja dłoń na zawsze została przyczepiona do brzucha. Wyobraź sobie, że endometrioza potrafi w konsekwencji zrobić o wiele więcej szkód, chociażby posklejać wszystko ze sobą w środku ciała. A teraz przyłóż swoją prawą stopę do stopy lewej i trzymając je tak sklejone zacznij chodzić – nie da się!

Endometrioza to nie tylko ból, to również problemy z zajściem w ciążę. To właśnie w tym czasie wiele kobiet dowiaduje się, że ma endometriozę. Całe szczęście wiele Endomam jest z nami. 💛🤱🤰

Ta choroba wpływa na całe życie i dotyka sfer seksu i intymności, planowania i posiadania dzieci oraz pracy zawodowej. Rozlewa się podstępnie na jego wszystkie obszary.

Marzec jest miesiącem Endokobiet. 💛👊

Nigdy się nie poddawajcie! 30 marca odbędzie się marsz Endosióstr i całych Endorodzin, który jest organizowany przez Endokobiety prowadzące stronę Endometrioza. Dzięki takim akcjom, wierzymy, że wiele kobiet otrzyma wcześniej diagnozę i nie będzie odsyłana do domu z hasłem: "Pani wyrośnie z tego". 💪💛

Ściskamy najmocniej Was dzielne Endokobiety, Endoprzyjaciółki, Endowojowniczki, Endomamy, Endopartnerzy i cały Endoświat.🌍

_____
➡💛BLOG
Co jeść aby pokonać ból dietą bit.ly/2TLml8j
➡💛 ZAPRASZAMY na instagram
www.instagram.com/akademia_plodnosci/
... See MoreSee Less

View on Facebook